ACADEMIC EXCELLENCE

Second Price in ECOJAM

Shreiya Agarwal(11 C) of CMS GN II got second prize in the event ECOJAM at INGENIUM held at LMC.


REPORT ON ACHIEVEMENT IN POWER OF PEN

Varuni Hazra of Class 8 – A won the first prize in Power of Pen contest organised by CMS Editorial Board in Session 2016-17. The wrote a story on theplot given to her.



Winners of Bal Utsav Competition

Students participated in BAL UTSAV ( Inter- School Competition in the Sub - Juinor Category) organized by SEARCH FOUNDATION.


FANCY DRESS
  1. Priyam Sen Gupta - Class KG E ( First Prize)
  2. Gauri Singh - Class KG B ( Second Prize)

Young Achievers of CMS GN II:

  • Our intensive academic training and congenial atmosphere have yielded commendable results in ICSE . Total 108 students appeared for the ICSE exam 2015-16 out of which 43 students scored 90 % and above. Lowest percentage in the ICSE exam was 78%.
  • Achintya Veer Singh brought laurels to the branch by scoring 97.8% in the ICSE Exam.
  • Two students of our branch were amongst the Top 10 Merit List of ICSE Exam 2015-16
  • Shivani Singh secured 10th position with 97.4%
  • Achintya Veer Singh secured 8th position with 97.8%
  • students participated and won prizes in the flower decoration competition organized at NBRI:
    1. 1st Position: Anushka Singh, class VI
    2. 1st Position: Yashi Tripathi, class VI
    3. 2nd Positions: Diba Raza Khan
    4. 2nd Positions: Naisha Khan, class VI
    5. Consolation Prizes: Laraib Fatima, Class VI
    6. Consolation Prizes Samiksha Mall, Class VI
    7. Consolation Prizes: Amishi Puri, class VI
  • Varuni Hazra of class VI received a certificate of Merit and a cash award of Rs.2000/- from Allen’s Talent Encouragement Exam for securing 6th Rank at state level, 11th Rank at Zonal level and 118 rank at All India level.
  • Certificate of High Distinction in the following subjects by International Benchmark Tests.
  • Priyanshi Singh, class VII, for Science
  • Sakshi Choudhary, class VII for Science
  • Satyam Bhardwaj, class VI for Science
  • Satyam Bhardwaj, class VI for Maths
  • Shatakshi Srivastava, class VII, for Science
  • Abhishek Kumar Singh, class VI, for Maths
  • Shivam Agarwal of class VI for science
  • Varuni Hazra of class VI for Science
  • Varuni Hazra of class VI for Maths
  • Shayan A. Khan of class IX secured 2nd position in Flip Side organized at the Inter Faith Week by C.M.S, Ashrafabad Campus.
  • Ishita Singh and Kshish Kaur of class IX secured the 3rd position in Pictionary organized at the Inter Faith Week.
  • GN II secured 2nd Position in the Human Tableau and received a trophy for the same. The competition was for classes III-V
  • Students also secured positions in the Senior “Essay Writing” Competition in Inter faith Competition:
    1. Shreya Agarwal of class XI B secured 1st position
    2. Shandli Kamal of class IX A stood 2nd
    3. Rahul Yadav of class XI B stood 3rd
  • Junior section also bagged the first three positions in the Essay Writing Competition in Inter Faith Competition:
    1. Harshita, class VII A- 1st position
    2. Anjali Yadav, class VIII A, stood 2nd
    3. Sunny Singh of class VIII C, secured 3rd position.

STUDENTS WON PRIZES IN THE 4TH LITERARY FEST ORGANIZED BY QAID:

  • Ayushi Agarwal(of class VI) stood 3rd in the Extempore organized at the 4th Literary Fest by QAID.
  • Akash Ranjan (of class VIII) stood 2nd in the Declamation contest organized at the 4th Literary Fest by QAID.
  • Aditya Jindal (of class VII) stood 2nd in the Wordcraft contest organized at the 4th Literary Fest by QAID.
  • Varuni Hazra (of class VII) stood 2nd in the Wordcraft contest organized at the 4th Literary Fest by QAID.
  • Madhvendra Singh, Akanksha Awasthi of class XII won the first prize in the documentary making contest named “BOULEVARD 2016” organized by St. Agnes Loreto School.
  • Akarsh of class IX won 1st Prize in instrumental music contest named “BEATS” organized by St. Agnes Loreto School.
  • Deepak Chaudhary and Ishaan Srivastava secured 1st position in Tech Savy event in “ SPRING FEST 2016” organized by Spring Dale College.
  • Below mentioned students showed excellent results in the 2nd Comparative Examination of Class VIII. They were given certificate of Merit for the same:
    • Shivansh Singh , Maths II
    • Muskan Mishra, Computer science
    • Divyanshi Pal, Maths II
    • Chandranshu Joshi, Maths II
    • Sweta Shukla, Biology
    • Piyush Kumar, Maths I
    • Shivakshi Singh, History & Civics
    • Prateek Verma, Maths II
    • Piyush Kumar, Maths I
    • Richa Srivastava, Maths II
  • 12th July 2016, “Congnitio” quiz was organized by National Human Resource Development. Ms Jasleen Vishwanathan was the organizer for the quiz.
  • Deepak Chaudhary and Isnaan Srivastava of the Senior section were declared as the winners of the quiz competition.
  • 1st runner up was Advitiya Dubey and Rahul Yadav.
  • Chahelpreet Kaur of VI E of Gomti Nagar Campus II brought laurels to her school by winning 3rd prize in UCMAS (Universal Concept Mental Arithmetic System). She stood 3rd among fifty thousand children who appeared for the competition at level 5.
  • PRADYUMAN YADAV AND SWAPNIL VERMA OF CLASS XII Secured 3rd Position in BRAIN BUG organized by Seth M.R Jaipuria School on 20th August during their Annual Fest “ Tech Vista 2016”.

SILVER ZONE- RESULTS OF INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD

Level - 1
S. No. NAME OF STUDENTS CLASS & SEC POSITION AWARDED
1. SATYAM BHARDWAJ VI-A I GOLD MEDAL & CERTIFICATE
2. ADITYA JINDAL VI-C II SILVER MEDAL & CERTIFICATE
3. TAMISHK SOMVANSHI VI-A III BRONZE MEDAL & CERTIFICATE
4. ACHINTYA V.SINGH X-A I GOLD MEDAL & CERTIFICATE
5. DIVYANSH GOEL X-A II SILVER MEDAL & CERTIFICATE
6. DIVYANSH GOEL X-A II SILVER MEDAL & CERTIFICATE

SILVER ZONE- RESULT OF INTERNATIONAL INFORMATICS OLYMPAID

Level - 1
S. No. NAME OF STUDENTS CLASS & SEC POSITION AWARDED QUALIFIED FOR LEVEL II

1

DEEPAK CHAUDHARY

X-A

I

GOLD MEDAL&CERTIFICATE

YES

2

SHIVANSH ANAND

X-A

II

SILVER MEDAL&CERTIFICATE

__

3

PRATEEK KURIL

IX-A

I

GOLD MEDAL&CERTIFICATE

__

4

ARYAN RAJ

IX-A

II

SILVER MEDAL&CERTIFICATE

__

5

ABHIGYAN PANDEY

IX-A

III

BRONZE MEDAL&CERTIFICATE

__

6

DHRUV KANT THAKUR

IX-A

IV

CERTIFICATE

__

7

DIVYAM CHAUDHARY

VII-D

I

GOLD MEDAL&CERTIFICATE

__

8

ABHINAV ANAND

VII-D

II

SILVER MEDAL&CERTIFICATE

__

SILVER ZONE- RESULTS OF INTERNATIONAL OLYMPIAD OF ENGLISH

Level - 1
S. No. NAME OF STUDENTS CLASS & SEC POSITION IN CLASS AWARDED

1

HARSHA GUPTA

VI-A

I

GOLD MEDAL&CERTIFICATE

2

VIRAJ KALRA

VI-A

II

SILVER MEDAL&CERTIFICATE

3

BALAJI KATYAN

VI-C

III

BRONZE MEDAL&CERTIFICATE

4

ADVIKA PANDEY

IX-C

I

GOLD MEDAL&CERTIFICATE